Tutaj powinien być opis

Otwarta lekcja biblioteczna- Korzystamy ze słowników obrazkowych języka angielskiego

Are Picture dictionaries useful?

Konspekt otwartej  lekcji bibliotecznej w klasie V

Prowadziła: Bogumiła Kowalczyk- nauczyciel bibliotekarz

Obserwatorzy:

  1. Pan Mariusz Ruła- zastępca dyrektora szkoły
  2. Pani Danuta Czapla- nauczyciel wychowania fizycznego

 

Temat: Korzystamy ze słowników obrazkowych języka angielskiego

Cel ogólny:

Poznanie budowy słownika obrazkowego języka angielskiego i nabycie umiejętności korzystania z niego.

Cele operacyjne:

Na poziomie wiadomości uczeń powinien po lekcji:

zapamiętać:

- układ haseł w słowniku obrazkowym języka angielskiego,

- budowę słownika obrazkowego,

Rozumieć:

- znaczenie pojęć słownik obrazkowy, spis treści, indeks,

- znaczenie umiejętności posługiwania się słownikiem obrazkowym w procesie samodzielnego uczenia się,

Na poziomie umiejętności uczeń powinien umieć:

W sytuacjach typowych:

- posługiwać się słownikiem obrazkowym języka angielskiego,

- odnaleźć w słowniku poszukiwane słowo,’

W sytuacjach problemowych:

- uzasadnić przydatność słownika obrazkowego w procesie wzbogacania słownictwa,

Utworzyć samodzielnie słownik obrazkowy języka angielskiego wykorzystując zdobytą wiedzę

Metody: pogadanka, pokaz, metoda działań praktycznych (ćwiczenia w grupach)

Pomoce dydaktyczne: krzyżówki obrazkowe, karty z poleceniami dla grup, egzemplarze różnych słowników obrazkowych języka angielskiego.

Tok lekcji:

  • Przywitanie uczniów i zaproszenie do wspólnej pracy,
  • Przywitanie nauczycieli obserwujących i podanie tematu lekcji,
  • Wyjaśnienie celu zajęć,
  • Pokazanie uczniom różnych słowników obrazkowych języka angielskiego i zwrócenie uwagi na specyfikę tych słowników:

- najważniejsze miejsce w ww. słownikach zajmują ilustracje, słowo określone jest za pomocą obrazu i stanowi jego definicję, od razu można zobaczyć, co oznacza każde słowo, obraz pobudza ciekawość i na długo pozostaje w pamięci,

- zawierają głównie rzeczowniki,

- nie są słownikami językowymi ponieważ nie znajdziemy w nich żadnej definicji w postaci opisu,

-słowniki obrazkowe przeznaczone są nie tylko dla dzieci,

- rejestrują słownictwo dotyczące wszystkich sfer życia według tematów,

- możemy korzystać z nich na kilka sposobów,

- inną propozycją są słowniki obrazkowe języka angielskiego na CD

Ćwiczenia praktyczne w grupach:

  • Dobieranie poprawnych nazw do ilustracji,
  • Rozwiązywanie krzyżówki obrazkowej,
  • Każda grupa rozwiązuje swoją krzyżówkę obrazkową korzystając ze słowników obrazkowych zgromadzonych w bibliotece,
  • Odczytanie hasła i dzielenie się swoją pracą z innymi.

Podsumowanie wiadomości:

  • Co to jest słownik obrazkowy języka angielskiego?
  • Jak są ułożone słowa w takim słowniku?
  • Co pomaga w szybkim odszukaniu potrzebnego słowa?
  • W jakich sytuacjach korzystamy z takich słowników?

Podziękowanie uczniom za udział w lekcji i wspólną pracę. Zaproszenie do korzystania ze zbiorów biblioteki, w której znajdują się również nie tylko słowniki ale też inne ciekawe pozycje w języku polskim i angielskim.

 

 ZOBACZ ZDJĘCIA